levy william 1980 08 29 2506 20695 large بزرگ و حجيم شدن عضله ها
شهرت، شانس و قدرت را به فراموشی بسپارید. در دنیای بدنسازی، کسب عضله و محو چربی جزو اهداف ثانویه هستند. یک بدنساز، در درجه اول به مدت طولانی به جهت حفظ سلامتی خود تمرین می‌کند و به این طریق به تدریج عضله کسب کرده و چربی‌های اضافی را آب می‌کند. پس چرا با صرف یک سینه جوجه خشک و چند تکه کلم بروکلی، بدنتان را تحت فشار ده‌ها کیلوگرم وزن می‌گذارید، آن هم به این امید که رشد عضله را تحریک کنید؟ زیرا شما تنها خواهان بزرگ و حجیم شدن هستید.

سالیان سال است که روش معمول کسب عضله، صرف مواد غذایی زیاد به مدت چند ماه به جهت حجم‌گیری است که به وسیله یک دوره برجسته به نام دوره تفکیک عضله به منظور سوزاندن چربی‌های اضافی و خلق عضلات جدید دنبال می‌شود. به نظر شما آیا این روش، بهترین روش به منظور توسعه فیزیک است؟ خب، زمان تغییر می‌کند و بهترین کار با زمانه پیش رفتن است. با طی زمان، روش‌های جدیدی به منظور ساختن یک حجم و عضلانی‌بودن فیزیک به وجود آمده است. شیوه ذیل نیز جزو یکی از همین شیوه‌های نوین است که امیدواریم مورد توجه قرار بگیرد.

۱-     مصرف بیش از اندازه مواد غذایی ممنوع

اگر سخت تمرین می‌کنید، عضلاتتان تقاضای میزان معینی کالری از پروتئین‌ها، کربوهیدرات‌ها و چربی‌ها به منظور ریکاوری و رشد دارند. توجه داشته باشید حجم معین، نه بیشتر و نه کمتر! اگر عضلات‌تان را با حجم صحیحی از مواد مغذی که به آن احتیاج دارید به خوبی تغذیه کنید در نتیجه، چربی ناخواسته در کنار عضلاتتان جمع نمی‌شود. پس برخلاف عقیده عام، احتیاج ندارید تا به خاطر چند پوند عضله بیشتر خود را مثل یک بادکنک کنید. یک سطل آب را مجسم کنید، می‌توانید آن را فقط تا جایی که گنجایش دارد پر کنید. اگر سعی کنید آب بیشتری درون آن بریزید آب سرازیر شده به اطراف سطل می‌ریزد و ایجاد آلودگی می‌کند. بدن هم شبیه همین سطل است.

مسئله دیگر در مورد حجم‌گیری و سپس تفکیک عضله در اینجاست که بدین طریق پوندهای اضافی عضلات‌تان را که به تازگی به دست آورده‌اید را در فرآیند تفکیک به راحتی از دست می‌دهید. علاوه بر آن، متابولیسم به صورت موثری در این فرآیند کند می‌شود و شما میزان بسیار کمی از چربی ناخواسته‌تان را برخلاف ادعاهای موجود در این زمینه می‌سوزانید و به این خاطر است که بدن در شرایط موجود دچار هراس می‌شود و زنگ خطر گرسنگی را به صدا درمی‌آورد. بعد از این نیز در جست‌وجوی روش‌های تبدیل انرژی و جستجوی منابع انرژی برمی‌آید. به این صورت سیستم بدنی‌تان هم شروع به تجزیه و تحلیل پروتئین‌ها به عنوان انرژی می‌کند. به جای این که طبق نظرات عام به سراغ تجزیه و تحلیل چربی‌های ناخواسته برود. به نظر شما این به چه معنا است؟ خب یعنی که شما عضلات با ارزش خود را به منظور حفظ سطوح اولیه انرژی می‌سوزانید. پس به سراغ یک روش بهتر بروید.

۲-     درست عمل کنید!

بهترین برنامه عملکردی به عنوان یک روش مطلوب، سوزاندن چربی اضافه است. این ذخیره چربی بستگی به نوع غذای شما دارد. یعنی این که منبع غذایی شما پروتئینی باشد و یا این که از کربوهیدرات‌های حاوی گلیسمیک پایین باشد. این نوع کربوهیدرات‌ها زمان بیشتری را به منظور تجزیه و تحلیل می‌برند و بدین طریق باعث کاهش احتمالی ذخیره چربی می‌شوند. شما می‌خواهید تا کربوهیدرات‌های پرگلیسمیک را بلافاصله بعد از تمرین بخورید. زیرا آنها به سرعت به منظور ریکاوری سریع به عضلات تحویل داده می‌شوند. اما ما به شما توصیه می‌کنیم که از پروتئین‌ها به عنوان یک ماده مناسب غذایی استفاده کنید.

زیرا اسیدهای آمینه‌ای را مهیا می‌کند که بلوک‌های سازنده عضله هستند. تعداد زیادی از مردم می‌دانند که پروتئین در واقع یک ماده غذایی متابولیک فعال است، به این معنی که بدن کالری‌ها را به منظور هضم آن می‌سوزاند.

پس پروتئین یک ماده غذایی کامل به جهت عضله‌سازی و کسب چربی است.

۳-     میزان غذای مورد نیاز

در اینجا برایتان یک مثال ساده می‌آوریم: اگر یک مرد ۲۵ ساله با قد ۱۸۰ سانتی‌مترو وزن ۸۰ کیلوگرم هستید، باید براساس توصیه‌های جداول غذایی مربوطه عمل کنید. هر چیزی بیشتر از حد لازم ممکن است افراط باشد و نتیجه‌اش هم کسب چربی ناخواسته است. برای رسیدن به تجزیه و تحلیل کالریک درست و محاسبه آن باید تمام موارد مربوطه را در نظر بگیرید و از محاسبه اعداد صحیح معین پیروی کنید تا به اهدافتان برسید. در مورد میزان آبی که می‌نوشید هم از روش محاسبه استفاده کنید. هیدراته‌شدن به ویژه به صورت صحیح برای رسیدن به اهداف بدنسازی لازم است و باید به دقت تحت بررسی قرار بگیرد.

۴     مواد غذایی کمکی

اگر خواهان کسب سریع‌تر هدف خود هستید، باید به دنبال مواد مغذی کمکی هم باشید. در ابتدا، بی‌نهایت مشکل است که در سراسر روز غذاهای سرشار از پروتئین آن هم به اندازه کافی بخورید! مگر این که در آشپزخانه کار کنید. پس به سراغ یک مکمل پروتئینی خوب بروید. البته قبل از آن، مطمئن شوید که مکمل مورد نظر شامل مواد عضله‌ساز است. در کنار آن روغن ماهی را هم فراموش نکنید که یک ماده جادویی خوب به منظور کسب حجم چربی روزانه می‌باشد و به لحاظ اسیدهای چرب امگا- ۳ غنی است و به شما کمک می‌کند تا از سلامتی قلب و دیگر عملکردهای موجود در بدنتان مطمئن باشید.

۵-     پیروی از سبک‌های جدید

با تفکرات قدیمی به ساخت فیزیک خود نپردازید و کسب نتایج خود را با پیروی از عقاید متخصصین قدیمی در رابطه با حجم‌گیری و کات محدود نکنید.

حالا دیگر موقع آن رسیده که با روش متخصصین جدید به عضلانی‌کردن خود فکر کنید. اهدافتان را تنظیم کنید و شیوه‌های جدید را اجراء کنید.

برخی متخصصین قدیمی مایل نیستند تا از علوم روز دنیا که حاصل سال‌ها تحقیق و زحمت است آگاهی یابند و بنابراین کار خود را راحت کرده و کلیه علوم جدید را نقض می‌کنند. شما نباید به اظهارنظر آنها توجهی کنید و سعی نمایید تا علوم روز دنیا را روش کار خود قرار دهید.


پیشنهادی:

%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4 %DA%A9%D8%A7%D9%85%D9%84 %D8%A8%D8%AF%D9%86%D8%B3%D8%A7%D8%B2  %D8%AD%D8%B1%D9%81%D9%87 %D8%A7  بزرگ و حجيم شدن عضله ها

آموزش بدنسازی با سیستم Muscle & Fitness Series

همراه با هدیه ویژه :آموزش بدنسازی با رونی کلمن

 naghdi1 بزرگ و حجيم شدن عضله هاposti1 بزرگ و حجيم شدن عضله ها

ادامه مطلب آموزش کامل بدنسازی – Muscle and Fitness