707824919415955207567353107282167010553  تغییرات ناگهانی فشار خون قبل و بعد از ورزش

توصیه پزشکان به پدراو مادران و مربی های ورزشی این است که مراقب فشار خون کودکان در هنگام فعالیت های بدنی باشند. بر اساس تحقیقاتی که جدیدا  برروی ۱۳۱ نفر از دانش آموزان انجام  شده است به نتایجی رسیدند که نشان داد اندازه فشار خون این دانش آموزان دچار نوسانی در فشار خون آنها می شود.

گفتنی است این تغییر فشار خون در ۴۹ درصد از افراد رخ می دهد و باعث بالا رفتن ناگهانی فشار خون می شود.

 

بررسی ها نشان می دهد، استرس و هیجان ناشی از مسابقات ورزشی، بازی های رایانه ای و چند رسانه ای می تواند منجر به افزایش فشار خون در سنین نوجوانی و به تبع آن افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی در سنین جوانی و میانسالی افراد شود.

فشار خون در اثر بعضی از فعالیت‌های بدنی بالا می‌رود. این فعالیت‌ها اغلب فعالیت‌هایی هستند که با حبس کردن نفس همراهند، مثل برداشتن جسم سنگین یا در رشته‌های ورزشی مثل وزنه‌برداری

 

پزشکان توصیه می کنند نوجوانان علاوه بر بهبود رژیم غذایی خود و همین طور تنظیم ساعت خواب، سعی کنند با افزایش میزان تمرین و دوری از استرس در مسابقات ورزشی تحرک کنند. همچنین در صورت داشتن هر نوع علامت غیرطبیعی قلبی، به پزشک مراجعه نمایند.

 

2107590144151651082241194514420421120315399  تغییرات ناگهانی فشار خون قبل و بعد از ورزش

فعالیت بدنی

دکتر شاهین صالحی، متخصص پزشکی ورزشی در این باره می گوید:

«بالا رفتن فشار خون در اثر ورزش در افراد سالم خطرناک نیست، اما مبتلایان به فشار خون بالا باید با پزشک مشورت کنند.

 

فشار خون در اثر بعضی از فعالیت‌های بدنی بالا می‌رود. این فعالیت‌ها اغلب فعالیت‌هایی هستند که با حبس کردن نفس همراهند، مثل برداشتن جسم سنگین یا در رشته‌های ورزشی مثل وزنه‌برداری، بالا بردن آنی وزنه، باعث بالا رفتن فشار خون می‌شود.

 

اما این بالا رفتن خطرناک نیست و نه ورزشکاران، بلکه هر فردی که در اثر انجام فعالیت، فشار خون بالایی پیدا می‌کند، نباید نگران این بالا رفتن باشد.

 

ورزش، تاثیر مثبتی بر بیماران مبتلا به فشار خون بالا دارد. افرادی که فشار خون بالایی دارند، بهتر است ورزش‌های هوازی مثل راه رفتن و دویدن را در برنامه ورزشی خود قرار دهند.

 

به این افراد توصیه می‌شود بین ۲۵ تا ۴۵ دقیقه در روز با شدت خفیف تا متوسط ورزش کنند.

 

ورزش با تاثیر بر عروق و وضعیت بدن، باعث کاهش وزن و بهبود خونرسانی و در نتیجه‌ کاهش فشار خون می‌شود.

 

رژیم غذایی مناسب (که دارای مقدار مناسبی نمک باشد) و استفاده از سبزیجات و میوه‌های تازه هم در کاهش فشار خون موثر است.

 

از آنجا که فشار خون بالا دارای سطوح مختلفی است، باید در تنظیم برنامه ورزشی مناسب با پزشک متخصص مشورت کرد، به عنوان مثال فردی که فشار خون بسیار بالایی دارد، نباید ورزش کند و با دارو درمانی باید فشارش را پایین بیاورد. در این گونه موارد، منع ورزش وجود دارد و تحرک ممکن است باعث بروز عوارضی مثل تاری دید و سرگیجه شود.»