70 29 آیا محدودیتی برای ورزش وجود دارد

ورزش

پژوهشهای  گوناگونی در مورد اندازه ورزش انجام شده است که در این مقاله دراین باره بیشتر بحث میکنیم  آیا برای ورزش اندازه وجوددارد یا خیر

 

 

ماراتن اسکی “واسا لوپت” که هر ساله در شمال غربی سوئد برگزار می‌شود. بستری را برای انجام مطالعات گسترده در زمینه ورزش هوازی فراهم می‌آورد. در مطالعات اخیر محققان دانشگاه “آپسالا” ۵۳ هزار ورزشکار مورد بررسی قرار گرفتند، این افراد بیشترین مسابقات را انجام داده بودند یا سریع‌تر از همه به خط پایان رسیده بودند و مهم‌تر این که در ۱۰ سال بعد ضربان قلب غیر عادی و غیر منظم داشتند.

 

محققان برای مدتی به دنبال فهمیدن این مطلب بودند که آیا محدودیتی برای ورزش وجود دارد و آیا بیش از حد ورزش کردن مشکلات قلبی ایجاد می‌کند یا خیر.

 

به طور کلی ورزش سلامت قلب را تامین می‌کند و خطر مرگ قلبی را کاهش می‌دهد. نتیجه‌ تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۱ انجام شد، نشان داده است که مردانی که ورزش‌های استقامتی در سطح مسابقه انجام می‌دادند در سن ۵۰ سالگی در بافت‌های ماهیچه‌ای قلب شان پارگی‌های بیشتری دارند.

 

اخیرا مطالعات بر روی ماراتن، “واسا لوپت” و تحقیقات جداگانه دیگری بر روی موش‌ها به این قضیه پرداخته است که آیا باید محدودیت ورزش وجود داشته باشد یا خیر، نتیجه‌ این بررسی‌ها در مجله آمریکایی تخصصی قلب به چاپ رسیده است.

 

ضربان قلب، مساله پیچیده‌ای است. اختلال در ضربان قلب می‌تواند ضربان قلب بیش از حد شدید باشد که باعث انقباض در عروق یا دریچه‌های قلب می‌شود یا می‌تواند ضربان قلب خیلی کم باشد.

 

در مطالعات انجام شده مشخص شد که ۱٫۷ درصد از مسابقه دهندگان یک سال بعد از مسابقه دچار اختلالات ضربان قلب می‌شوند. بیشتر این اختلالات ضربان قلب بیش از حد زیاد بود، اما تعدادی از افراد ضربان قلب خیلی کم نیز داشتند. افرادی که بیشتر از همه در مسابقات شرکت داشتند یا سریع‌تر به خط پایان می‌رسیدند، بیشتر در این گروه قرار داشتند.

 

با کمک مطالعاتی از این دست نمی‌توان دلایل این اختلالات را فهمید اما مطالعاتی که بر روی موش‌ها انجام شد توانست تا حدودی علت این مشکل را دریابد.

 

آزمایش بر روی موش‌ها در دانشگاه مونترال کانادا، انجام شد. این موش‌ها هر روز به مدت یک ساعت با سرعت زیاد می‌دویدند. بعد از انجام این ورزش‌ها قلب این موش‌ها با گروه دیگر که ساکن بودند، متفاوت بود. اسکن‌ها و آزمایش‌ها نشان دادند که قلب موش‌های دونده بیشتر رشد کرده است. اما در بافت‌های ماهیچه‌ای قلب آنها پارگی‌هایی به وجود آمده است. ضمنا ضربان قلب این موش‌ها ریتم غیر عادی داشت.

 

محققان دریافته‌اند، وجود پارگی‌ها در ماهیچه قلب این موش‌ها و تغییراتی که در سیستم‌ عصبی آنها ایجاد شده است باعث این اختلال در ضربان قلب شده. هنوز کاملا مشخص نشده است که همین اتفاق در قلب انسان‌ها هم می‌افتد یا خیر.

 

کاسپر آندرسن، استاد دانشگاه آپسالا می‌گوید : با وجود این که احتمال بالای اختلالات در ضربان قلب در ورزشکاران حرفه‌ای وجود دارد، نمی‌توان فواید مثبت ورزش و نقش آن در کاهش احتمال بیماری‌های دیگر را نادیده گرفت.

 

طبق گذشته عمر برنفیلد، استاد مرکز تحقیقاتی دانشگاه میشیگان ، انجام ورزش بسیار شدید هم می‌تواند باعث اختلالات در ضربان قلب شود، هم از ضربان غیر عادی در بطن قلب جلوگیری کند.

 

موش‌هایی که مدت زمان کمتری دویدند و با شدت کمتری فعالیت کردند ، کمتر دچار پارگی در بافت‌های قلب شدند. بنابراین بیشتر از فواید ورزش استفاده کردند.

 

هنوز تحقیقات در این زمینه ادامه دارد. دکتر اندرسن می گوید : من تصور نمی‌کنم که ورزش بتواند خطرناک باشد. مطالعاتی که در گذشته انجام شده بودند. نشان دادند که شرکت کنندگان در مسابقات واسالوپت بیشتر از دیگر مردم سوئد عمر می‌کنند. وی به ورزشکاران توصیه می کنند تا به کار عادی خود ادامه دهند،‌ اما به یاد داشته باشند که باید به بدن خود توجه کنند و اگر مشکلات قلبی و نشانه‌های آنها نمودار شد به پزشک مراجعه کنند.