در این بخش درباره درد پا و درمانهای ورزشی آن باهم بحث میکنیم در اینجا چند حرکت ورزشی را برای شما یاد می دهیم که باهم میبینیم

معرفی یک بیمار : آقای ۲۹ ساله ای که افسر پلیس است به پزشک مراجعه کرده است. در شرع حال بیمار آمده که وی در اوقات فراغت به دویدن و بازی بسکتبال می پرداخته است. او با بیان اینکه برنامه ی تمرینی اش پس از مدتی سبک شده است تصمیم می گیرد که با دو برابر کردن مسیر دو و بسکتبال بازی کردن در روزهای دیگر هفته سطح و شدت تمرینات خود را بالا ببرد.

پس از گذشت چند هفته، وی احساس درد و حساسیت به لمس در قسمت قدامی پای راست می کند، که این درد مانع انجام فعالیت ها و کار وی می شده است. هم اکنون درد وی مزمن و طولانی شده است و حتی درد پای راست او هنگام خواب نیز وجود دارد.
عوامل موثر در شین اسپلینت :
عضلات:
-ضعف در عضلات قدامی پا
-انقباض و گرفتگی در عضلات خلفی پا
خطا و اشتباه در تمرینات:
-ورزش در زمین سفت و نامناسب
-افزایش اخیر سرعت و مسافت دو

 

کفش ورزشی:
-نبود کفه با نرمی مناسب و یا وجود پاشنه سفت
-کفشی که از پا به طور مناسب محافظت نکند
ساختمان و آناتومی پا:
-قوس کف پای کم
درمان :
درمان معمول به این شکل است:
فاز ۱ :
. استفاده از یخ به مدت ۳۰ ـ ۲۰ دقیقه، ۲ تا ۳ بار در روز
. داروهای ضد التهابی: مثل دیکلوفناک، پیروکسیکام و…
فاز ۲ :
.کفش های طبی و یا ارتزهای مناسب؛ به عنوان مثال کفش یا وسیله ای که قوس کف پای مناسبی به وجود آورد
. کشش در عضلات پشت پا (شکل ۱ و ۲) و کشش عضلات جلوی پا (شکل ۳)
. تقویت و نیرومند کردن عضلات قدامی پا (شکل ۴)

 

 شکل شماره ۱: کشش عضله گاسترو سینموس (زیر ساق) : پای آسیب دیده را عقب بگذارید و در حالی که زانوی آن صاف و کشیده و پاشنه ی پا روی زمین باشد. به آرامی زانوی پای سالم (جلویی) را خم کنید و به سمت دیوار متمایل شوید به طوری که احساس کشش در ساق پای مصدوم کنید. ۲۰ ثانیه مکث کنید و حرکت را ۵ بار تکرار کنید.

 

114 هر آنچه که درباره توانبخشی درد جلوی ساق پا باید بدانید

210 هر آنچه که درباره توانبخشی درد جلوی ساق پا باید بدانید

 شکل شماره ۲ : کشش عضله ی سولئوس (عضله ی روی ساق) : مانند حرکت قبل اما در اینجا هر دو زانو را خم کنید و مثل قبل کف دو پا روی زمین باشد. به سمت دیوار متمایل شوید به طوری که اینبار احساس کشش در قسمت تحتانی ساق کنید. ۲۰ ثانیه مکث کنید و حرکت را ۵ بار تکرار کنید.

 

37 هر آنچه که درباره توانبخشی درد جلوی ساق پا باید بدانید

 

 –

44 هر آنچه که درباره توانبخشی درد جلوی ساق پا باید بدانید

  شکل شماره ۳ : در حالت نشسته پای دردناک را روی پای سالم بیاندازید. انگشتان پا را طوری بکشید که به آرامی احساس کشش در قسمت روی پا کنید. ۲۰ ثانیه مکث و ۵ بار تکرار کنید.

 

 

56 هر آنچه که درباره توانبخشی درد جلوی ساق پا باید بدانید

شکل شماره ۴ : ضربات آهسته با انگشت پا: روی صندلی بنشینید، دستها را به حالت عادی روی پاهایتان قرار دهید. در حالی که پاشنه ی شما روی زمین ثابت بماند. انگشتان قسمت قدامی پاها را از زمین بلند کنید و سریعاً پائین بیاورید. تمرکز شما باید در انقباض عضلات قدامی پایتان باشد. این حرکت را نیز به صورت ۵ تکرار ۲۰ ثانیه ای انجام دهید.hhs909 هر آنچه که درباره توانبخشی درد جلوی ساق پا باید بدانید

 

 

 

 73 هر آنچه که درباره توانبخشی درد جلوی ساق پا باید بدانید

 

 

 

 –

84 هر آنچه که درباره توانبخشی درد جلوی ساق پا باید بدانید

فاز ۳ :
. دویدن خود را (روی تریدمیل و یا زمین دو) محدود کرده و با سرعت مسافت و شدت کمتر کمتری تمرینات خود به ویژه دویدن را انجام دهید.
. اطلاع برای بیماران: نحوه ی تشخیص شین اسپلینت را یاد بگیرید تا در پیشگیری از بروز مجدد و یا خود درمانی در صورت بازگشت علاوم به شما کمک کند.

 

فاز ۴ :
. بازگشت به ورزش
. تمرینات تقویتی و کششی عضلات مچ و ساق را ادامه دهید.

اگر علائمی شبیه بیماری که در ابتدا گفته شد داشتید. به پزشک مراجعه کنید و در صورتی که قبلاً تشخیص shin splint برای شما داده شده است، تمرینات فوق را در برنامه ی گرم کردن و نرمش روتین خود قرار دهید.


مرتبط:

آموزش اصول ورزش و حرکات اصلاحی استاد مالکی

%D8%AE%D8%B1%D9%8A%D8%AF %D9%81%D9%8A%D9%84%D9%85 %D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4 %D9%86%D8%B1%D9%85%D8%B4 %D9%87%D8%A7%D9%8A %D8%A7%D8%B5%D9%84%D8%A7%D8%AD%D9%8A هر آنچه که درباره توانبخشی درد جلوی ساق پا باید بدانید

روش صحیح، مفید و موثر پیاده روی

حرکات اصلاحی موثر بر روی سستم قلب و عروق و تنفس..

 

و همچنین حرکات اصلاحی روی ماهیچه های اسکلتی

آموزش تمرینات و حرکات اصلاحی رفع مشکلات کمر ستون فقرات و مهره ها

همچون قوس کمر(لوردوز) قوز کمر(کیفوز)و…

رفع مشکلات مهره های گردنی،سینه ای،کمری و..

حرکات اصلاحی رفع و کنترل قوس کمر ساییدگی مهره ها و قوز  کمر
کنترل سیاتیک

آموزش پیشگیری از مشکلات و آسیب های زانو

و….

 

naghdi1 هر آنچه که درباره توانبخشی درد جلوی ساق پا باید بدانیدposti1 هر آنچه که درباره توانبخشی درد جلوی ساق پا باید بدانید