موج فساد و بی اخلاقی در فوتبال ایران

وضعیت اسف بار اخلاقی در رشته  فوتبال روز به روز بیشتر چهره زشت خود را نمایان می کند. جایگاه اخلاق ورزشی در فوتبال کجاست؟ مگر نه این است که اصل شماره یک که در تمام رشته های ورزشی مربیان بر روی آن تاکید می کنند اخلاق است؟

علل فساد فوتبال ایران فساد در فوتبال موج بی اخلاقی در میان اهالی فوتبال ایران

موج فساد و بی اخلاقی در فوتبال ایران

 

 تا ریشه فساد در فوتبال همچنان در آبشخور پول های بی حساب و بادآورده دولتی و رانتی غوطه ور باشد، زدن شاخ و برگ ها دردی از این بیماری وحشتناک درمان نخواهد کرد!

در حالی که حاشیه‌ها و فساد اخلاقی موجود در فوتبال به چالشی همه‌گیر در سراسر دنیا تبدیل شده است، بسیاری از کودکان، نوجوانان و جوانان شاهد رسوایی و رفتارهای غیراخلاقی الگوهای اجتماعی خود بوده و این امر می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری برای جامعه به دنبال داشته باشد.

دکتر رضا شجیع، دانشجوی فوق دکترای تربیت بدنی دانشگاه تهران با بررسی مطالعه کیفی‌ با موضوع فساد اخلاقی در فوتبال ایران، آن را مسئله‌ای اجتماعی با علل مدیریتی عنوان کرد.بحش نخست این گزارش در زیر آمده است و دو گزارش دیگر که مربوط به پیامدهای این مساله و راهکارهای برطرف کردن آنهاست منتشر خواهد شد.

 

در این گزارش آمده است: بر پایه نظر متخصصین، هر رفتار پیامدهایی به دنبال داشته و جوانان در فرهنگی متأثر از رسانه‌ها بزرگ می‌شوند، جایی که می‌بیند دروغ، بی‌حرمتی، رفتارهای زشت و ناپسند از سوی ورزشکاران، مربیان و سایر افراد درگیر در ورزش مورد علاقه‌شان، به امری عادی بدل شده و اخلاق به عنوان مانع پیشرفت در محیط‌های حرفهای محسوب می‌شود.

 

در چنین جوی از نظر اخلاقی، رسانه‌های ورزشی به صورت فزاینده‌ای رفتارهای غیراخلاقی بازیکنان حرفه‌ای فوتبال را منعکس کرده و به مانند خود حاشیه‌سازان، نسبت به پیامدهای منفی ناشی از آن بی‌توجه هستند. از انعکاس تصادفات رانندگی در حین مستی ورزشکارانی نظیر جرج بست،‌ کریستیانو رونالدو و غیره گرفته تا حضور در پارتی‌های شبانه خصوصی، ارتباط‌های نامشروع و بی‌تفاوتی نسبت به ارزشهای جامعه، که در محافل خصوصی ورزشکاران خلاصه نشده و به زمین‌های مسابقه نیز کشیده می‌شوند.

 

ضربه پای اریک کانتونا، ریختن آب دهان و فحاشی بر علیه یکی از طرفداران تیم کریستال پالاس، رفتار زننده بازیکنان با یکدیگر در مقابل ده‌ها دوربین تلویزیونی، بیانیه‌های زننده مربیان سرشناس بر علیه یکدیگر، فحاشی تماشاچیان ناراضی به داوران، ورزشکاران و مربیان، همه و همه نشان دهنده وضعیتی است که نیازمند توجه بیشتری است.

نقل قول‌های غیر رسمی زیر، مثالهایی از ضرورت پرداختن هر چه بیشتر به مسئله فساد اخلاقی در فوتبال ایران است:

 

امیر رضا واعظی آشتیانی (مدیر عامل سابق باشگاه استقلال): فوتبال ما اسیر یک هزار دستان شده و هر روز این اسارت بیشتر و بیشتر می‌شود. این هزاردستان از گذشته وجود داشته و تا امروز ادامه یافته است و دیگر رغبتی برای صحبت کردن راجع به فوتبال نمی‌ماند.

علی دایی: حاضرم در مقابل دیدگان ۷۰ میلیون ایرانی برابر رئیس فدراسیون فوتبال در یک برنامه زنده تلویزیونی بنشینم و با مدرک با ایشان صحبت کنم که یک دروغگوست.

پرویز سیار (کارشناس و پیشکسوت داوری): در فوتبال ایران اتفاق‌هایی رخ می‌دهد که بسیار فاجعه‌بارتر از اشتباه داوری است، من کلمه‌ی نگرانی را برای وضعیت موجود فوتبال ایران کوچک می‌دانم و باید از این وضعیت به عنوان بحران در فوتبال یاد کرد.

امیر حاج‌رضایی (کارشناس و پیشکسوت فوتبال): یک لجام گسیختگی در فوتبال و در استادیوم‌ها وجود دارد که من از آن وحشت دارم. احساس می‌کنم در فضای استادیوم‌های ما با توهین‌هایی که می‌شود اکسیژن نیست و به سادگی نمی‌شود این مشکل را حل کرد. من شخصا هیچ راهکاری ندارم و تنها آرزو می‌کنم که هیچگاه به استادیوم‌های فوتبال در ایران نروم.

 

اولین چیزی که ذهن را آزار می‌دهد، گفتمان خیل عظیم جامعه در مورد اخلاق است، بدون آن که تعریفی یکسان و مشابه از آن ارائه دهند، به عبارت ساده‌تر، هر شخص با هر میزان تخصص و شناخت، این اجازه را به خود می‌دهد که در مورد اخلاق اظهارنظر کرده و راهکار ارائه دهد. تا اینجا مشکل چندانی وجود ندارد، مشکل از جایی آغاز می شود، که علل واقعی فساد و بی اخلاقی فراموش شده و در پس جنجال های دوره‌ای و بعضاً کوتاه مدت رسانه‌ای، صورت مسئله اصلی پاک می‌شود.

 

گاهاً تنوع پیامهای رسانه‌ای و تنوع آرا آنچنان زیاد می شود که هیچ کس به جمع‌بندی صحیح و اثربخشی از مسئله دست نمی یابد. کارشناسان از دید خود دلایل و نظرات بسیار متنوع و بعضاً خوبی را مطرح می‌کنند و مخاطب ناگزیر از تحلیل را به خواننده‌ای سردرگم تبدیل کرده و البته نتیجه‌گیری نیز مثل همیشه به آینده‌ای مبهم واگذار می‌شود. برای پاسخ به این نیاز بود که تصمیم گرفتم از یک روش کیفی برای تحلیل علل بی اخلاقی در فوتبال ایران استفاده کنم.

 

برای همین لیستی از متخصصین خبره تهیه کردم و برای آن که پاسخ‌های متنوعی را برای فساد اخلاقی در فوتبال ایران دریافت کنم، اسامی را به گروه‌های مختلف مربیان، داوران، ورزشکاران، مدیران، خبرنگاران، ایجنتهای رسمی و تماشاگران تقسیم کردم. شروع کردم به مصاحبه و آن را تا جایی ادامه دادم که دیگر نظر و یا دیدگاه جدیدی دریافت نکردم. برای پی بردن به عمق مسئله، تنها مصاحبه کافی نبود، باید جمله به جمله کلام مصاحبه شوندگان را تجزیه و تحلیل می‌کردم تا به عمق دیدگاه آنها پی ببرم. جدول زیر، یک نمونه تحلیل جملات را نشان می‌دهد.

ابراهیم زاهدی مطلق (روزنامه‌نگار): کارخانه‌های ما صاحب فوتبال شده‌اند، نه برای سلامت کارگرانشان و افزایش کارایی تولید، بلکه برای جبران ناتوانی یک مدیر عامل در جذب سرمایه و نقص تولید و محصول.

ناتوانی مدیران در جذب سرمایه می‌تواند از علل ایجاد مسأله باشد. – اسناد بیرونی – سلامت کارگران و افزایش کارایی تولید در اولویت صاحبان صنعتی فوتبال قرار ندارد. – اشاره به نقش جبرانی فوتبال در صنعت

در پایان مصاحبه‌ها و تحلیلهای جمله به جمله، متوجه سیل عظیم علل، پیامدها و راهکارها شدم که همگی از زبان دست اندرکاران فوتبال کشور بیرون آمده بود. آنها را یک به یک دسته بندی کرده و از هم تفکیک کردم. جدول زیر خلاصه اقدامی را که برای تمامی مصاحبه‌ها انجام دادم، نشان می‌دهد.

 

 

منتخبی از جملاتمحورها
حمیدرضا صدر(جامعه شناس و ورزنامه نگار): نخستین عامل بی‌اخلاقی در فوتبال ایران جنبه اقتصادی است.علل
علی دوستی مهر(مربی فوتبال): زمانی که در برنامه تلویزیونی، آقایان به راحتی دروغ می‌گویند و به راحتی خودشان را به بیراهه می‌زنند، این امر نشان می‌دهد که دروغگویی در فوتبال ایران به امری رایج تبدیل شده است.پیامد
عزیز محمدی (رئیس سابق سازمان لیگ فوتبال): همه چیز نسبی است، اگر فوتبال را با سایر پدیده‌های اجتماعی مقایسه کنیم، متوجه می‌شویم که واقعاً فوتبال پاک است.بستر و شرایط دخیل
مجید جلالی (مربی فوتبال): باید قوانین جدیدی برای فوتبال ایران و سالم‌سازی محیط آن نوشته شود.راهکارها

 ۶۰ علت برای فساد اخلاقی در فوتبال ایران

علل فساد فوتبال ایران2 فساد در فوتبال موج بی اخلاقی در میان اهالی فوتبال ایران

فساد در فوتبال موج بی اخلاقی در میان اهالی فوتبال ایران

آنچه یافتم شگفت انگیز بود؛ ۶۰ علت فقط برای فساد اخلاقی در فوتبال ایران یافتم که آنها را جدولی به شرح زیر طبقه‌بندی کردم.

 

۱بی‌توجهی به افراد شایسته و لایق۲نبود امنیت شغلی برای مدیران و مربیان
۳بی‌اعتنایی مسئولین به علم و تخصص۴شیوع اسناد بیرونی باخت‌ها و مشکلات
۵حاکمیت سلائق و علائق شخصی۶افزایش تحریک پذیری تماشاگران
۷نبود کنترل در جذب بازیکنان۸فقر فرهنگی
۹سهم خواهی سیاستمداران از فوتبال۱۰شیوع فساد در تمامی بخش‌های جامعه
۱۱از بین رفتن اصول و قواعد۱۲افزایش نفوذ باندهای دلالی در بین داوران و …
۱۳ناتوانی مدیران در جذب سرمایه۱۴افزایش مشارکت افراد فاقد مناعت طبع
۱۵پرداخت‌های بی حساب به بازیکنان۱۶ورود بدون برنامه سرمایه‌داران
۱۷پول دولتی۱۸ورود بدون برنامه صنعت
۱۹رسانه‌ها۲۰بی علاقگی بخش خصوصی
۲۱ناتوانی قانون۲۲معیوب بدون چرخه بازیکن‌سازی
۲۳بالا بودن هزینه باخت۲۴بی توجهی به الفبای فوتبال
۲۵درآمدزا نبود فوتبال ایران۲۶نگرش نامطلوب مدیران و معلمین مدارس
۲۷شیوع نتیجه‌گرایی۲۸فقدان اثربخشی مدارس فوتبال
۲۹فقدان شناخت مناسب در مدیران۳۰قانع نبودن افراد به حق قانونی
۳۱تلاش مدیران برای حفظ جایگاه خود۳۲فقدان اراده برای کار فرهنگی
۳۳مدیریت ناکارآمد۳۴اجرای نامطلوب ایده حرفهایگرایی
۳۵غلبه شهرت افراد بر سلامت رفتاری آنها۳۶نبود آمارهای صحیح
۳۷فقدان نظارت۳۸ناتوانی سیستم در نیروسازی
۳۹ناتوانی فنی مدیران (سوء مدیریت)۴۰فعال نبودن ایجنتهای رسمی
۴۱بیتوجهی مالی به حوزههای زیرساختی۴۲بی اهمیت بودن درجه کیفی بازیکن
۴۳وابستگی دولت به فوتبال۴۴عملکرد سازماندهی شده دلالها و باندهای خلاف
۴۵امکان تبلیغات سیاسی از طریق فوتبال۴۶همراهی مدیران، مربیان و بازیکنان با دلالها
۴۷حضور غیر متخصصین و بیتوجهی به حضور خبره‌گان۴۸تمایل بالای بازیکنان برای در بورس بودن
۴۹در اولویت بودن جام جهانی به جای ساختار۵۰وضعیت بد اقتصادی جامعه
۵۱در اولویت بودن جذب مخاطب برای رسانه۵۲تحصیلکرده نبودن بازیکنان
۵۳گرایش مردم به تضادها و اخبار زرد۵۴پایین بودن سقف تخصص برای ورود
۵۵رواج بی اخلاقی در جامعه۵۶ناتوانی سیستم در تربیت و معرفی الگوهای اخلاقی
۵۷عدم برخورد سخت با افراد خاطی۵۸هزینه پایین دروغ در جامعه
۵۹بی ارزش بودن کیفیت۶۰پائین بودن هزینه‌های باخت از نظر فنی

 

علل کشف شده برایم جالب بودند اما همچنان برای هدف مطالعه کافی نبود. این علل پراکنده بودند که چیزی جز سردرگمی بیشتر دستاوردی به همراه نداشتند. بنابراین دوباره دست به کار شده و شروع به طبقه بندی علل در پنج حوزهء اقتصادی، ساختاری، مدیریتی، اجتماعی و فنی کردم. جدول خلاصه اقدام شده به شکل کلی و نمادین نشان می‌دهد:

 

 

عللاقتصادیساختاریمدیریتیاجتماعیفنی
بی توجهی به افراد شایسته و لایق*****
بی اعتنایی مسئولین به علم و تخصص*****
سهم خواهی سیاست مداران از فوتبال*****
از بین رفتن اصول و قواعد*****
ناتوانی مدیران در جذب سرمایه*****

 

به طور کلی بر پایه نتایج دریافتم؛ علل بی اخلاقی در فوتبال ایران؛ ۱۸٫۷۵ درصد اقتصادی، ۱۲٫۵ درصد ساختاری، ۲۸٫۱۲ درصد مدیریتی، ۳۲٫۸۱ درصد اجتماعی و ۷٫۸۱ درصد فنی است. در حالی که بسیاری پول را مشکل اصلی می‌دانند، مدیریت و مسائل اجتماعی موضوعاتی هستند که گاهاً نادیده گرفته شده و در پس هیاهو مغفول می‌مانند. در گزارش های بعدی نتایج بیشتری ارائه کرده و به طور دقیق‌تر گزارش‌های کاربردی‌تری از مطالعه خود را ارائه خواهم کرد.

در همین رابطه بخوانید:

اینها الگوی جوانان ما نیستند/دعوای علی دایی و محمد مایلی کهن

 


مرتبط:

خرید اینترنتی کامل ترین مجموعه آموزش حرکات نمایشی استثنایی و فوق العاده با توپ

%D8%AE%D8%B1 %D8%AF %D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4 %D9%81%D9%88%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D9%84 %D8%B3%D8%A8%DA%A9 %D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF فساد در فوتبال موج بی اخلاقی در میان اهالی فوتبال ایران
با توپ فوتبال جادو کنید! اسرار حرکات نمایشی با توپ

 

 آموزش کامل حرکات نمایشی با توپ

 

آموزش مهارت ها تکنیک های شخصی و حرفه ای کریس رونالدو، مسی،رونالدینهو

 

توضیحات بیشتر؟ اینجا کلیک کنید..

naghdi1 فساد در فوتبال موج بی اخلاقی در میان اهالی فوتبال ایران posti1 فساد در فوتبال موج بی اخلاقی در میان اهالی فوتبال ایران

محصولات دیگر:

مستند زندگینامه زین الدین زیدان

چگونه رونالدو به یک بازیکن بزرگ تبدیل شد

مستند گلهای رونالدینهو در بارسا

مستند ۲۰۰ گل برتر فرانچسکو توتی

مستند لحظات به یادماندنی تاریخ فوتبال بارسلونا