اندر حکایت زیان آور بودن دو ماراتن برای قلب – یافته جدید دانشمندان!

آیا مضر بودن دو ماراتن برای قلب حقیقت دارد؟

مطلب جدیدی که به آن برخوردم زیان آور بودن دو ماراتون برای قلب بدون داشتن آمادگی قبلی است

e a jeptoo1x 576 آیا مضر بودن دو ماراتن برای قلب حقیقت دارد؟

آیا مضر بودن دو ماراتن برای قلب حقیقت دارد؟

 

در علوم مختلف از جمله علم پزشکی ورزشی مشاهده می شود که گاهی مقالاتی بی ارزش به عنوان یافته علمی توسط دانشمندان و محققان!! منتشر می شود که سر و صدای زیادی به پا می کند که البته اگر ضرری نداشته باشد سودی هم به حال جامعه بشری ندارد و البته در بسیاری از موارد هم خودشان بعد از مدتی که مردم دنیا سر کار بودن اعلام می کنند که اشتباه کردیم! برای نمونه نگاه کنید به مقاله مضرات خوردن آب زیاد، ۸ لیوان در روز از

محققان کانادایی با بررسی دوندگان ماراتن دریافتند که اگر این افراد آمادگی جسمانی نداشته باشند و تمرین کافی نکنند دچار مشکلات قلبی می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، تحقیقات جدید نشان داده است که دوی ماراتن باعث ایجاد تغییراتی در ماهیچه‌های قلب می‌شود که در نهایت به تورم قلب می‌انجامد. این اتفاق معمولا برای ورزشکاران و دوندگانی می‌افتد که آمادگی جسمانی پایین دارند. تحقیقات در این زمینه در مجله کانادایی تخصصی قلب منتشر شده است.

تحقیقات گذشته نشان داده‌اند که بسیاری از ورزشکاران بعد از ورزش طولانی مدت دچار آسیب دیدگی‌ در ناحیه عضلات قلب می‌شوند.

در مطالعات جدید محققان میزان آسیبی که دوی ماراتن بر قلب می‌گذارد اندازه گیری و بررسی کرده‌اند که آیا ماراتن آسیب دائم بر قلب وارد می‌کند یا خیر. در این مطالعات محققان ۲۰ دونده ماراتن مبتدی را که بین ۱۸ تا ۶۰ سال سن داشتند بررسی کردند. این افراد بیماری قلبی – عروقی نداشتند و از هیچ دارویی استفاده نمی‌کردند.

نیمی از این دوندگان مبتدی بعد از شرکت در ماراتن دچار کم شدن کارایی در بطن چپ و راست قلب شدند. همچنین ماهیچه قلب آنها دچار تورم شده و از جریان خون آنها کاسته شد.

این افراد شش تا هشت هفته‌ قبل از ماراتن و در روز مسابقه و ۴۸ ساعت بعد از مسابقه مورد آزمایش قرار گرفتند. این آزمایش‌ها شامل MRI و تست خون بود. محققان معتقدند که بعد از ۴۸ ساعت قلب باید به حالت عادی باز گردد و فشار خون عادی شود.

دکتر اریک لاروس می‌گوید: تغییراتی که در عضلات قلب ایجاد می‌شوند معمولا در دوندگانی که آمادگی جسمانی کمتری دارند و کمتر تمرین کرده‌اند ایجاد می‌شود.

پی نوشت اول ورزش ۹۸: محققان عزیز واقعا زحمت کشیدند اما تحقیقاتشان فقط به درد خودشان می خورد! زیرا همه می دانند انجام هرگونه فعالیت سنگین ورزشی بدون آمادگی قبلی می تواند ضررهایی بعضا جبران ناپذیر برای بدن داشته باشد و نیازی به این همه تحقیق و تفحص و هزینه این دوستان نبود! البته اگر از این منظر که این دوستان از این راه امرار معاش می کنند نگاه کنیم میتوانیم چشم پوشی کنیم خب بالاخره اینها هم باید نون بخورند! اگر دقت کرده باشید در اخبار علمی فرهنگی تلوزیون هم از این دست اخبار زیاد است برای مثال حداقل هفته ای یک بار مححققان کشف می کنند که سیگار برای قلب ضرر دارد و سرطانزاست! و بخش های مختلف خبری این خبر داغ را اعلام می کنند!

پی نوشت دوم ورزش ۹۸: این مقاله در این زمینه می تواند مفید باشد:  ورزشکارها بخوانند: ورزش و تدابیر مربوط به آن