تاثیر درمانی پیلاتس ، درمان کمردرد با پیلاتس

1465365 558345647573277 96844575 n 244x300 تاثير درماني پيلاتس ، درمان كمردرد با پيلاتس

درمان کمردرد با پیلاتس

 

 کمردرد هشداری برای ایجاد تغییر در عادات حرکتی نادرست و اصلاح وضعیت بدن است.

ناهماهنگی‌های ساختاری در بدن از دلایل اصلی بروز درد‌ در ناحیه کمر هستند. مواردی از قبیل ضعف عضلات مرکزی بدن، عدم تعادل در لگن، ناهماهنگی‌های عضلانی، وضعیت نامناسب بدن و عدم آگاهی از شرایط آن، همگی در کاهش سلامت کمر موثرند. پیشگیری از بروز این ناهماهنگی‌ها و اصلاح آن‌ها در روش تمرینی پیلاتس از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. به این ترتیب تمرینات پیلاتس می‌تواند برای پیشگیری از کمردرد مفید باشد.

وضعیت صحیح بدن در نتیجه‌ی توانایی ایجاد هماهنگی بین اعضای مختلف در مواقع لازم، به‌دست می‌آید. عدم هماهنگی بین اعضای بدن، ستون مهره‌ها را در معرض فشار بیش از حد قرار می‌دهد که این امر در نهایت به کمر درد منجر خواهد شد. تمرینات پیلاتس به چگونگی ارتباط اعضای بدن با یکدیگر بسیار توجه داشته و بر تقویت عضلات و ایجاد یکپارچگی در حرکت آن‌‌ها تاکید دارد. با انجام این تمرینات، آگاهی فرد نسبت به چگونگی قرار گرفتن ستون مهره‌ها و لگن بالا می‌رود و در نتیجه فرد می‌تواند ستون مهره‌ها را در حالت طبیعی نگه دارد و این‌گونه از بروز کمردرد پیشگیری کند.

تقویت ناحیه مرکزی بدن لازمه دست یافتن به وضعیت مناسب در تنه است.

ناحیه مرکزی، شامل عضلات و مفاصل ناحیه شکم، کمر، لگن و ران، است. این بخش وظیفه محافظت از ستون مهره‌ها در برابر نیرو‌های اضافه و تولید، انتقال و کنترل نیرو و حرکت در کل بدن را به‌عهده دارد. در نتیجه ضعف ناحیه مرکزی بدن موجب محدودیت عملکرد آن خواهد شد. با تقویت این ناحیه، عضلات پشت نیز ورزیده می‌شوند تا در هماهنگی کامل با عضلات شکم حرکت کرده و ستون مهره‌ها را حمایت کنند. این هماهنگی ستون مهره‌ها را در وضعیت سلامت نگه می‌دارد. در نتیجه تمام مهره‌ها در دامنه طبیعی خود حرکت می‌کنند و ستون مهره‌ها به جلو، عقب و طرفین خم شده و به‌خوبی انعطاف‌پذیر خواهد شد.

مـــــزیت رشته پیلاتس این است که علاوه بر تقویت عضلات بزرگ و سطحی، به تقویت عضلات عمقی که نقش مهمی در پایداری ناحیه مرکزی دارند، می‌پردازد. علاوه بر این با انجام تمرینات پیلاتس فرد توانایی کنترل ناحیه مرکزی بدن را پیدا می‌کند و می‌تواند آگاهانه و در زمان لازم عضلات را منقبض کرده یا آن‌ها را در حالت آزاد نگه دارد و این همان چیزی است که برای پیشگیری از کمردرد یا کنترل آن ضروری است.

از آن‌جا که حرکات پیلاتس با هشیاری و دقت انجام می‌شود، هر لحظه وضعیت بدن در کنترل است. این کنترل و توجه باعث می‌شود که فرد در انجام حرکات با توجه به توانایی و محدودیت‌های اجرایی خود تمرینات را انجام دهد. پس افرادی که کمردرد دارند نیز می‌توانند بهره لازم را از کلاس‌های پیلاتس ببرند.

اما توجه به این نکته بسیار ضروری است که کمردرد دلایل متفاوتی دارد و تمرینات پیلاتس لزوما برای تمامی کمردرد‌ها مناسب نخواهد بود. پس فردی که از درد در ناحیه کمر رنج می‌برد، پیش از شرکت در کلاس پیلاتس حتما باید با پزشک خود مشورت نماید.